מטרות ומבנה

מטרות מבנה ופעילות עמותת ילדות אבודה

 עמותת ילדות אבודה הוקמה בכדי להשיג  מממשלת גרמניה פיצוי הולם עבור ילדי השואה בגין ילדותם שנעשקה. 

העמותה הציבה לעצמה ארבע מטרות מוסכמות ופועלת להשגתן:

  1. השוואת הפיצוי של יתומי השואה לפיצוי שקיבלו יתומי הוורמכט והואפן אס אס.

  2. פיצוי גורף לכל ילדי השואה בגין הפגיעה בכושר השתכרותם.

  3. גמלא גורפת בגין הפגיעה הנפשית והפיזית הקשה והחריגה הנובעת מגילם הצעיר של הקורבנות – ילדי השואה. 

  4. ביטול ההתיישנות לגבי ילדי השואה ואפשור הגשת תביעות אישיות, כולל בריאות ופיצויים אחרים להם הם זכאים באופן אינדיבידואלי ואשר נמנעה זכאותם בגין חוקי ההתיישנות.

 לצורך גיבוש וגיבוי תביעתנו, הוקמו מספר וועדות מקצועיות כולל : 

  • וועדה רפואית

  • וועדה פסיכו סוציאלית

  • וועדה כלכלית  

  • וועדה משפטי 

הוועדות המקצועיות הפועלות לצד עמותת ילדות אבודה

 וועדה פסיכו סוציאלית

  כוללת מומחים בתחומי התפתחות הילד מומחים בתחומי הפסיכיאטריה, הפסיכולוגיה והטראומות עם ידע ויכולת הערכה של נזקים נפשיים ופיזיולוגים ארוכי טווח כתוצאה מילדות עשוקה. הוועדה כוללת את המומחים הבאים:

–          פרופ' זהבה סולומון –  יו"ר הוועדה,  אוניברסיטת תל אביב, חוקרת בעלת שם עולמי בתחום הפוסט טראומות

–          ד"ר. דני ברום –   מנהל המרכז לטיפול בפסיכו טראומה, חוקר בעל שם בתחום השואה

–          פרופ' חיים דסברג, –  פסיכיאטר חוקר "ילדות עשוקה" בעל שם עולמי בתחומו (ילד ניצול שואה)

–          פרופ' יצחק לבב – משרד הבריאות  וארגון הבריאות העולמי,  בתחום בריאות הנפש, חוקר בעל שם עולמי גם בתחום ילדי השואה

–          ד"ר נתן דורסט –  פסיכולוג מנהל מדעי של עמותת עמך, פרסם מחקרים רבים בתחום ניצולי השואה (ילד ניצול שואה)

–          פרופ' צ'רלי גרינבאום – פסיכולוג ילדים מומחה בתחומים של התפתחות הילד והשלכות טראומטיות. חבר בארגון האו"ם לשמירת זכויות הילד

–          דר' מיכאל פון גרונך (גרמניה) פסיכיאטר בעל שם בעיקר בנושא חקר הקורבנות של המשטר הנאצי

וועדה רפואית:

  כוללת מומחים בתחומים הנוגעים להשפעת האפקטים הפיזיולוגים ארוכי הטווח על אנשים שסבלו בילדותם מרעב, תת תזונה, מחלות מעיים, מחלות ראות, כינמת וכו'. עם ידע ויכולת הערכה של נזקים נפשיים ופיזיולוגים ארוכי טווח כתוצאה מילדות עשוקה. הוועדה כוללת:

–          פרופ' שאול שאשא – יו"ר הוועדה, לשעבר מנהל ביה"ח נהרייה, חוקר בעל  שם עולמי בתחום מחלת הרעב.

–          פרופ' אבי עורי –  מומחה לרפואה פיסיקלית ושיקום. מנהל אגף לרפואה שיקומית במרכז הרפואי "רעות" תל אביב.פרסם מאמר מדעי "הזדקנות מוקדמת בקרב הנכים: התיאוריה והמודל". המאמר סוקר את עקרונות השיקום לפי המודל הביו-פסיכו-סוציאלי ומתמקד בבעיה הבלתי מוכרת של הזדקנות מוקדמת אצל הנכים.

–          ד"ר אריה יגודה – מומחה לגינקולוגיה ויילוד. תחום התמחות ברפואה העוסק במערכת המין הנקבי וכולל מערכת תפקוד

–          פרופ' יהודה דנון –. מומחה לרפואת ילדים; יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הילד ולפדיאטריה;  מנהל מכון קיפר לאלרגיה ולאימונולוגיה.בעברו קצין רפואה ראשי בצה"ל, מנהל בית חולים בלינסון, מייסד-מנהל ראשון של מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל.מכהן כיום כנשיא אירגון "בטרם"- המרכז הלאומי לבריאות ובטיחות ילדים

–          ד"ר עוזי רביב –  מומחה לרפואת ילדים בתחומים הרטבה, מחלות כליה ורפואת ילדים.חבר איגוד רופאי ילדים בישראל. דר' רביב הינו רופא ראשי חברה לפדיאטריה קלינית (חפ"ק),

–           פרופ'  צופיה איש-שלום –  רופאה מומחית לאנדוקרינולוגיה ורפואה פנימית.מנהלת היחידה למטבוליזם העצם והסידן, בקריה הרפואית רמב"ם. יו"ר הוועדה לטיפול באוסטיאופורוזיס ומחלות עצם במשרד הבריאות

וועדה כלכלית

 כוללת מומחים בכלכלה ואקטואריה עליהם יהיה  לכמת את הממצאים של צוות המומחים הרפואיים דלעיל ומאידך להעריך את הנזק הכלכלי והפגיעה בכשר ההשתכרות שנגרם כתוצאה מהממצאים  ולתת להם תג מחיר. עשוקה הוועדה כוללת את המומחים הבאים:

–          מר. דוד בועז – יו"ר הוועדה, כלכלן. לשעבר מנהל אגף התקציבים באוצר, ישב ראש במספר רב של וועדות כלכליות, בעלים של משרד ייעוץ כלכלי

–          ד"ר יעקב וויס – כלכלן, לשעבר, ראש החוג לכלכלה במסלול האקדמי של המכללה למינהל, נציג קרן המטבע העולמי למדינות הפסיפיק.

–          אבי בר-אור –  אקטואר מומחה, יועץ לחברות הביטוח

וועדה משפטית 

 הכוללת משפטנים מומחים לחקיקה הבין לאומית בתחום הגנה על זכויות הילד. מומחי משפט בינ"ל עם ידע בתחום הנזיקין וניסיון במשא ומתן בהיקפים וברמה הפוליטית כמתבקש. (טרם גובשה)

הפעילות

 הצבנו לעצמנו מסגרת זמן צרה ומלחיצה להצגת תביעה מבוססת ממצאים, אך לצערנו מחוסר תקציב הולם מועטת עבודת הצוותים המקצועיים.

ברצוננו לציין שעד כה קיימנו התכתבות ענפה ופגישות עם שורה של מעצבי דעת קהל גרמנים, פוליטיקאים ואנשי ממשל גרמניים לשם גיוס תמיכה. בהשפעתנו והודות לראיונות שקיימנו, זכה הנושא גם לביטוי אוהד בעיתונות המובילה בגרמניה.

אנו משתפים פעולה עם ארגון הגג העולמי של ילדי השואה WFJCSH  שהתקיים של.

כיוון שנושא פיצוי ילדי השואה לא זכה מעולם לטיפול, הרי חובתנו כלפי ילדי השואה אותם אנו מייצגים,  להיות מעורבים ישירות בכל מו"מ שיתקיים בנושא פיצוי ילדי השואה כדי להבטיח שהפעם לא נשכח ושילדי השואה יפוצו על עושק ילדותם.

אנו מבקשים לשתף פעולה עם כל הגורמים המרכזיים המייצגים את ניצולי השואה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print